Yarışma Kategorileri

1. ŞEKER HAMURU KATEGORİLERİ 
 
A.DEKORATİF TASARIM KATEGORİLERİ
A-1 ) Minyatür Dekoratif Tasarım: Tamamı yenilebilir malzemeden oluşan,Şeker Hamuru,marzipan,çikolata hamuru,pastilaj,royal içing,izomalt,gıda boyası vs gibi yenilebilen malzemeler kullanılarak yapılan Figür çalışmalarıdır.
Konusu olan yaratıcılığı tamamen tasarımcıya ait çalışmalardır.  İç destek dolgusu (strafor,ahşap,metal,çiçek teli veya tel çeşitleri,çubuk v.s.gibi) kullanılabilen ancak dışarıdan bakıldığında iç destek dolgusu olarak kullanılan hiçbir materyalin görülmediği, görülen kısmım tamamiyle yenilebilir malzemeden oluştuğu çalışmalardır. Kalıp gerekli durumlarda kullanılabilir ancak gereksiz kullanımlar puanlamayı olumsuz etkilemektedir.Pastanın konusunun ve kullanılan tekniklerin  kısa bir özetle anlatıldığı,ekipman ve  malzemelerin açıklandığı, isteğe bağlı olarak resimlerin yer aldığı metin hazırlanarak kapaklı dosya içerisinde  pastanın ÖNÜNE bırakılması gerekmektedir.Yükseklik sınırlaması yoktur, Taban büyüklüğü maximum 20x20 cm olmalıdır. 
 
A-2 ) Büyük Dekoratif Tasarım: Tamamı yenilebilir malzemeden oluşan,Şeker Hamuru,marzipan,çikolata hamuru,pastilaj,royal içing,izomalt,gıda boyası vs gibi yenilebilen malzemeler kullanılarak yapılan Figür çalışmalarıdır.Konusu olan yaratıcılığı tamamen tasarımcıya ait çalışmalardır.  İç destek dolgusu (strafor,ahşap,metal,çiçek teli veya tel çeşitleri,çubuk v.s.gibi) kullanılabilen ancak dışarıdan bakıldığında iç destek dolgusu olarak kullanılan hiçbir materyalin görülmediği, görülen kısmın tamamiyle yenilebilir malzemeden oluştuğu çalışmalardır. Kalıp gerekli durumlarda kullanılabilir ancak gereksiz kullanımlar puanlamayı olumsuz etkilemektedir.Pastanın konusunun ve kullanılan tekniklerin  kısa bir özetle anlatıldığı,ekipman ve  malzemelerin açıklandığı, isteğe bağlı olarak resimlerin yer aldığı metin hazırlanarak kapaklı dosya içerisinde  pastanın ÖNÜNE bırakılması gerekmektedir.Yükseklik sınırlaması yoktur. Taban büyüklüğü  minimum50x50 cm , maxsimum ise 80x80 cm olmalıdır.
 
B.ŞEKER HAMURU DÜĞÜN PASTASI KATEGORİSİ
En az 3 kattan oluşan veya 3 kat yüksekliğinde serbest dekor tercih edilen tamamı şeker hamurundan hazırlanmış iç dolgu olarak straforcake kullanılabilen çalışmalardır. İç destek dolgusu (strafor,ahşap,metal,çiçek teli veya tel çeşitleri,çubuk v.s.gibi) kullanılabilen ancak dışarıdan bakıldığında iç destek dolgusu olarak kullanılan hiçbir materyalin görülmediği, görülen kısmın tamamiyle yenilebilir malzemeden oluştuğu (Şeker Hamuru,marzipan,çikolata hamuru,pastilaj,royal içing,izomalt,gıda boyası vs gibi yenilebilir malzemeler)çalışmalardır.Kalıp gerekli durumlarda kullanılabilir ancak gereksiz kullanımlar puanlamayı olumsuz etkilemektedir.Yaratıcılığı tasarımcının kendisine ait olup, tasarımcı tarafından bir konu belirlenerek veya tamamen özgün konu seçimleri yapılarak Pastanın konusunun ve kullanılan tekniklerin  kısa bir özetle anlatıldığı,ekipman ve  malzemelerin açıklandığı, isteğe bağlı olarak resimlerin yer aldığı metin hazırlanarak kapaklı dosya içerisinde  pastanın ÖNÜNE bırakılması gerekmektedir.Yükseklik 50 cm in altına düşmemeli,taban genişliği minimum 50x50 cm,maximum 80X80 cm olmalıdır.
 
C.ÇİÇEK ARANJMANI KATEGORİLERİ
 
C-1) Saksı Çiçeği (Yetiştirme Çiçek) Aranjmanı : Saksı çiçeğinin tek bir model olarak gerçek çiçeklerden çalışılması ve saksı çiçekleri çeşitlerinden oluşması gerekmektedir.Şeker hamuru,  çiçek hamuru, ısomalt, Waffer paper (yenilebilir kâğıt) Gelatine (jelatin) v.s ile şekillendirilmelidir. Çiçek teli,stamen,bant,şerit ve kurdale kullanılabilir. Görülen kısmın tamamı yenilebilir malzemeden oluşmalıdır.Çiçek modelinin en az 5 ve üzeri dallarının,orjinal yaprak ve çiçeklerinin çalışılması zorunludur.Saksı yenilebilir olmalıdır.Bir örtü,pano veya tabaka ile sunuma hazırlanabilir.Yükseklik sınırlaması yoktur. Taban büyüklüğü maximum 40X40 cm olmalıdır.
 
C-2) Çiçek Aranjman : Aranjman yarışmacıya ait bir tasarım olmalıdır.Tüm iklim çiçekleri konu alınabilir.Şeker hamuru, çiçek hamuru, ısomalt, Waffer paper(yenilebilir kâğıt)Gelatine (jelatin) v.s  ile şekillendirilmelidir. Çiçek teli,stamen,bant,şerit ve kurdale kullanılabilir.Görülen kısmın tamamı yenilebilir malzemeden oluşmalıdır.Sepet veya şeker hamurundan hazırlanmış özel tasarımlar ile sunum yapılabilir. En az 12 adet büyük çiçek kulanılarak aranjman hazırlanmalıdır.İstenilen miktarda minik çiçek ve dallar kullanılabilir.Çiçeklerin ve çiçek yapraklarının orjinal yaprakları çalışılmalıdır. 6 farklı çiçekten 2 şer adet çalışılması gerekmektedir. Taban büyüklüğü maximum 50x50 cm olmalıdır.
NOT : İki Kategori yarışmacıları arasından tek bir Kategori birincisi seçilecektir.
 
D.KUTLAMA PASTASI KATEGORİSİ
Doğum günleri,Evlilik yıl dönümü,Nişan,Baby Shower, Diş buğdayı,resmi bayramlar vs gibi güne özel teması olan veya tamamen özgün konu seçimleri yapılarak şeker hamuru ile kaplanan, yükseklik sınırlaması olmayan, serbest dekor tercih edilen İç destek dolgusu (strafor,ahşap,metal,çiçek teli veya tel çeşitleri,çubuk v.s.gibi) kullanılabilen ancak dışarıdan bakıldığında iç destek dolgusu olarak kullanılan hiçbir materyalin görülmediği, görülen kısmım tamamiyle yenilebilir malzemeden oluştuğu (Şeker Hamuru,marzipan,çikolata hamuru,pastilaj,royal içing,izomalt,gıda boyası vs gibi yenilebilir malzemeler) çalışmalardır. Straforcake kullanılabilir. Pastanın kutlama temasının ve kullanılan malzemelerin açıklandığı, isteğe bağlı olarak resimlerin yer aldığı metin hazırlanarak kapaklı dosya içerisinde  pastanın ÖNÜNE bırakılmalıdır.Pasta taban büyüklüğü maximum 60x60 cm olmalıdır.
 
E.ÇİKOLATA veya İZOMALT  HEYKEL KATEGORİSİ
Yaratıcılığı tamamiyle yarışmacıya ait olan, çikolata, çikolata Hamuru ve izomalt ile hazırlanmış olan Heykel çalışmalardır.Yarışmacı iki daldan bir tanesine kayıt yaptırabilecektir.Heykelin kısa bir özetle anlatıldığı,kullanılan malzemelerin açıklandığı, isteğe bağlı olarak resimlerin yer aldığı bilgiler kapaklı dosya ile Heykelin yanına bırakılmalıdır.Yükseklik ve Taban ölçüleri 40x40 cm in altına düşmemelidir.Taban ölçüleri maxsimum 50x50 cm olmalıdır.Yükseklik sınırlaması yoktur.
NOT : İki daldan da ayrı ayrı katılım gerçekleştirilebilir ancak tek bir kategori kabul edilecektir.
 
2.GRUP YARIŞMALARI
 
F.GRUP DEKORATİF TASARIM KATEGORİSİ
Konusu ;
1.Konu : Medeniyetler Şehri İstanbul : İstanbul il sınırları içerisinde en az üç bölgenin tüm detayları ile çalışıldığı çalışmalardır.Yükseklik sınırlaması yoktur.Taban büyüklüğü 100x100 cm ve üzeri olmalıdır.
2.Konu : Karakter Modelleme : Gerçek boyutlarda,orjinal,gerçekçi veya özgün çalışmalardır.Yükseklik 100 cim in altına düşmemeli,maksimum 1.50 cm olmalı,Taban büyüklüğü 80x80 olmalıdır.
Kategori Özellikleri ;
Tamamı yenilebilir malzemeden oluşan,Şeker Hamuru,marzipan,çikolata,çikolata hamuru,pastilaj,royal içing,izomalt,gıda boyası vs gibi yenilebilen malzemeler kullanılarak yapılan figür çalışmalarıdır.İki konudan bir tanesi seçilerek, yaratıcılığı tamamen tasarımcılara ait, kollektif olarak en az 2 yada en fazla 4 kişinin birlikte hazırladığı dekoratif çalışmalardır.Bireysel ayrı ayrı başvuru yapılarak bir grup adı belirlenmelidir(kurum adı kullanılablir).İç destek dolgusu (strafor,ahşap,metal,demir,çiçek teli veya tel çeşitleri,çubuk v.s.gibi) kullanılabilen ancak dışarıdan bakıldığında iç destek dolgusu olarak kullanılan hiçbir materyalin görülmediği, görülen kısmım tamamiyle yenilebilir malzemeden oluştuğu çalışmalardır.Kalıp gerekli durumlarda kullanılabilir ancak gereksiz kullanımlar puanlamayı olumsuz etkilemektedir.Pastanın konusunun ve kullanılan tekniklerin  kısa bir özetle anlatıldığı,ekipman ve  malzemelerin açıklandığı, isteğe bağlı olarak resimlerin yer aldığı metin hazırlanarak kapaklı dosya içerisinde  pastanın ÖNÜNE bırakılması gerekmektedir.
 
2.CANLI YARIŞMALAR
 
G-CANLI KREMADAN ÇİÇEKLER : 11 Mart Pazar günü 11:00-12:00 saatleri arasında canlı kesintisiz 45 dakika olarak gerçekleşecektir.Yarışmacıların 09:45 de masalarında hazır bulunmaları gerekmektedir.Yarışma tam saatinde başlayacaktır.Yarışma kontenjanı 15 kişi ile sınırlıdır.Yenilebilir Butter Cream kullanılmalı ( Krem şanti kullanımına izin verilmeyecektir) 4 farklı çiçek çeşidi en az 3'er adet olarak,yaprak ve tomurcukları ile birlikte çalışılmalıdır.Sadece strafor üst kısımı süslenmelidir.Yarışmacıların Şeker hamuru ile kaplanmış 18 cm çapında,12 cm yüksekliğinde strafor,krema,krema sıkma torbası,ekipman ve isteğe bağlı olarak buz torbası ihtiyaçlarını kendilerinin hazır bulundurması gerekmektedir.
 
H-CANLI FİGÜR YAPIMI   :   11 Mart Pazar günü 10:00-12:30 saatleri arasında canlı kesintisiz 2,5 saat olarak gerçekleşecektir.Yarışmacıların 09:45 de masalarında hazır bulunmaları ve konu çekilişine katılmaları gerekmektedir.Çekiliş,jüri huzurunda sürpriz 4 konu ( kız-erkek figür veya çizgi karakter ) arasından yarışmacı tarafından yapılacaktır.Yarışma tam saatinde başlayacaktır.Yarışma kontenjanı 15 kişi ile sınırlıdır.Yarışmacıların malzeme,şeker hamuru ve ekipman ihtiyaçlarını kendilerinin hazır bulundurması gerekmektedir.
 
2.LEZZET KATEGORİLERİ
 
I -PETTITFOUR (MİNİK PASTA VE ATIŞTIRMALIKLAR ) KATEGORİSİ
 
Tartolet,Minik Pasta,kesme pasta veya dilim pasta,macaron,ekler ve cheesscake dilimi çeşitlerinden en az 3 çeşit veya tamamından katılım gerçekleştirilebilir.Pandispanya,krema,dolgu ve aroma çeşitleri tasarımcıya ait ve serbest çalışılabilir.Dilim yada küçük, tekli parça halinde tabak süsleme ile sunuma hazırlanan çalışmalardır.Maximum taban ölçüleri 30x30 cm olmalıdır.
 
L-.PASTA TASARIM
      L-1 ) Pasta :  Gerçek ( yenilebilir ) Pandispanya ve krema ile hazırlanması gerekmektedir.Tasarımda dekor olarak çikolata,kuru ve yaş meyve,özel soslar kullanılabilr.Değerlendirmede Lezzet, Yumuşaklık, Aroma ve Görsel ( Sunum ) değerlendirmesi de yapılacak olup bütün olarak çalışılmalıdır. Değerlendirme için yarışmacı tarafından kesinlikle bir dilim kesilerek öne çıkarılmalıdır.Maximum taban büyüklüğü 30x30 cm olmalıdır. Pastanın reçetesi kapaklı bir dosya içerisinde Pastanın önüne bırakılmalıdır.              
      L-2 )Kek  :   Meyveli, Çikolatalı,Aromalı ve Sade olarak çalışılması zorunludur.
  - Bütün çalışılarak,sunumda Jüri için tadım amaçlı bir dilim öne çıkarılmalıdır.
  - Keklerin reçetesi jüri ile paylaşılmak üzere kapaklı bir dosyada çalışmanın önüne  bırakılmalıdır.Değerlendirmede lezzet,yumuşaklık,aroma ve görsel sunum dikkate alınarak puanlama yapılacaktır. Kekin taban büyüklüğü maximum 30x30 cm olmalıdır.
NOT : İki Kategori yarışmacıları arasından tek bir Kategori birincisi seçilecektir.
 
M.KURABİYE (COOKIES)
Konu bütünlüğü dikkate alınarak çalışılmalıdır ve 9 adetten oluşmalıdır. Dokuz kurabiyenin de ayrı parçalar halinde birbirinden bağımsız olmaları gerekmektedir.Şeker hamuru veya Royal İcing kullanılarak dekore edilmelidir. Sunumu tasarımcıya aittir ve taban büyüklüğü maximum 30x30 cm olamalıdır. Lezzet değerlendirmesi için jüri üyeleri tarafından bir adet kurabiye tadılacaktır. 
 
N.KAPKEK - CUPCAKES
Konu bütünlüğü dikkate alınarak çalışılmalıdır. 12 adetten oluşmalıdır. Şeker hamuru,krema veya Royal İcing kullanılarak dekore edilmelidir. Taban büyüklüğü maximum 35x35 cm olmalıdır. Sunumu tasarımcıya aittir. Lezzet değerlendirmesi için jüri üyeleri tarafından tadılacaktır.
 
K.YÖRESEL LEZZETLER
Anadolu yörelerine ait tatlı veya tuzlu çeşitleriyle katılım zorunludur. Orijinal tarifine uygun hazırlanmalıdır. Görsel değerlendirme de yapılacaktır.Jüri tarafından lezzet değerlendirmesi için tadına bakılacaktır. Taban büyüklüğü maximum 30x30 cm olmalıdır.Yapılan çalışmanın reçetesi kapaklı bir dosya içerisinde çalışmanın yanına bırakılmalıdır.